A- A A+

«Архів-це важливо»

24 грудня в Україні відмічається «День працівників архівних установ». Це свято було встановлене 30 жовтня 1998 року Указом Президента України.

Перший державний орган управління архівними справами в Україні було створено під час Центральної Ради. Їм став Бібліотечно-архівний відділ, на протязі грудня 1917- квітня 1918 років очолював професор О.С.Грушевський.

З отриманням України незалежності змінилась назва Головархіву і його організаційно-правовий статус. З грудня 1999 року – це Державний комітет архівів України.

В архівних установах системи Держкомархіва України зібрано більше 58 млн. одиниць зберігання різних видів документів Національного архівного фонду.

Національний архівний фонд - надбання національної та світової культури, тому збережені документи складають невід'ємну частину нашого життя.

Архівний відділ райдержадміністрації зберігає 1912 справ Національного архівного фонду (постійного строку зберігання) за 1989-2017 роки. Ці документи мають місцеву науково-історичну та соціально-культурну цінність. В основному це документи, що надійшли на зберігання від колгоспів, сільських, селищної рад, районної ради, райдержадміністрації, установ, організацій, управлінь району.

В 2019 році архівний відділ передав до Державного архіву Кіровоградської області 1308 справ постійного зберігання. На даний час архів поповнюється документами 26 установ, керівники яких відповідально відносяться до своїх обов’язків по збереженню, упорядкуванню документів та своєчасному передаванню їх до архівного відділу.  

Архівний відділ здійснює контроль не тільки за збереженням документів діючих установ, організацій, а також за діловодством в районі. Експертною комісією архівного відділу розглядаються індивідуальні інструкції з діловодства установ. Відділом надаються методичні рекомендації при складанні номенклатур справ.

Виконання соціально-правових запитів традиційно є одним з найважливіших напрямків використання архівних документів. Саме за результати цієї роботи пересічний громадянин складає власне уявлення про ефективність роботи архіву, важливість цієї установи в структурі органів державної влади і управління.

Робота з відвідувачами архіву, організація їхнього приймання, якісний і своєчасний розгляд заяв постійно знаходяться на контролі. В поточному році надійшло 68 звернень, з них на особистий прийом 10 громадян.

Однією з найдинамічніших сфер роботи архівного відділу є виставкова діяльність, оскільки вона відіграє важливу роль у піднесенні соціального статусу архівів, пропаганді форм і методів архівної роботи. Спільно з музеєм історії Новгородківського району було організовано 3 виставки копій архівних документів, фотодокументів до знаменних дат.

Архівний відділ звертається до всіх небайдужих, хто може поділитися цікавими спогадами про минуле району, надати свої рукописи, книжки і т.д., щоб в нашому районному архіві були як офіційні документи, так і матеріали про історію району, його працьовитих, талановитих людей.

Архівні проблеми-це проблеми не лише архівного відділу, а всіх, хто причетний до тривалого (архівного) зберігання документів, що стосуються основної діяльності трудових колективів, а отже людей.

Станом на 1 грудня 2019 року в джерелах комплектування архівного відділу зберігається 2994 справи постійного зберігання та 2825справз кадрових питань (особового складу) (строк зберігання - 75 років).

Звичайно, умови, в яких доводиться працювати архівістам, не завжди є оптимальними, інколи вони є надзвичайно складними. Незважаючи на це, ентузіасти своєї справи - архівні працівники виконують поставлені перед ними завдання у повному обсязі.

Щиро вітаю всіх відповідальних працівників за архівні підрозділи із професійним святом та наступаючим Новим роком! Ви не просто історики, Ви не просто хранителі спадщини минулого – ви безцінні працівники!

Зичу аби Ваша важлива праця завжди була плідною та натхненною, дарувала Вам радість та задоволення. Бажаю міцного здоров’я, родинного добробуту, душевної рівноваги та впевненості в майбутньому.

З повагою,

начальник архівного відділу

райдержадміністрації                                                       Яніна ХИЛЬЧЕНКО