A- A A+

Порядок встановлення скороченої тривалості робочого часу

Скорочений робочий день — це робочий день тривалістю менше нормального робочого дня, що встановлюється для ок­ремих категорій працівників із метою надання додаткового відпочинку й створення умов для посиленої охорони праці. Отже, як саме і для кого може бути встановлено скорочену тривалість робочого часу, в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», роз’яснюють фахівці Новгородківського бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Згідно зі ст. 56 Кодексу законів про працю України на прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Зазначені пільги також поширюються також на батьків, що виховують дітей без матері або якщо матір тривалий час перебуває у лікувальному закладі, а також на опікунів, піклувальників та прийомних батьків дитини.

Детальніше: Порядок встановлення скороченої тривалості робочого часу

Порядок зарахування дітей до першого класу

Українські школи 4 квітня розпочали приймати документи для вступу дітей до першого класу. 31 травня – останній день, коли можна подати заяву.

Про те, які документи потрібно віднести до школи, та про порядок зарахування дітей до перших класів роз’яснюють фахівці Новгородківського бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Для зарахування дитини в перший клас потрібно подати до школи наступні документи:

Детальніше: Порядок зарахування дітей до першого класу

Заборона куріння в громадських місцях

Ще з грудня 2012 року, Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», в Україні було введено заборону на куріння в громадських місцях. Поряд з цим, Кодексом України про адміністративні правопорушення, передбачена відповідальність за куріння в заборонених місцях.

За статистикою близько 30% українців є курцями, а тому питання щодо виконання закону та роз’яснення його положень є важливим для суспільства.

Фахівці Новгородківського бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» роз’яснюють про можливі наслідки куріння в заборонених місцях.

Детальніше: Заборона куріння в громадських місцях

Що необхідно знати роботодавцю про систему управління охороною праці на підприємстві

Незадовільний стан охорони та умов праці на виробництві, є причиною втрати здоров’я, а інколи і життя працюючої людини, а також важким тягарем лягає на економіку підприємств, і як наслідок, всієї держави. Отже, як уникнути таких негативних явищ на виробництві та що потрібно знати роботодавцю про охорону праці,в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» та до відзначення Дня охорони праці в Україні, роз’яснюютьфахівці Новгородківського бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Служба охорони праці

Згідно зі ст. 15 Закону України від 14.10.1992 р. № 2694-XII «Про охорону праці» (далі – Закон № 2694) така служба обов’язково повинна бути створена на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб відповідно до Типового положення про службу охорони праці. Також має бути розроблено Положення про службу охорони праці цього підприємства, визначено структуру такої служби, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників.

Детальніше: Що необхідно знати роботодавцю про систему управління охороною праці на підприємстві

Як правомірно використовувати зображення та фото?

В інформаційному суспільстві часто виникає потреба у використанні графічних зображень: у презентаціях, для банерів, обкладинок дисків, упаковок з іграшками або для дизайну веб-сайтів. При цьому здебільшого задіюють фотознімки або зображення не власного авторства, а створені творчою працею третіх осіб.

В рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» фахівці Новгородківського бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги роз’яснюють основні аспекти авторського законодавства.

Згідно зі статтею Бернської конвенції про охорону літературних і художніх творів, статтею 8 Закону України «Про авторські права та суміжні права» і статтею 433 Цивільного кодексу України  фотографічні твори охороняються як об'єкти авторського права. Причому факт публікації, завершеності, призначення або жанру фото не впливає на обсяг правової охорони.

Детальніше: Як правомірно використовувати зображення та фото?

Про туризм

З настанням весни для багатьох громадян стає актуальним питання туризму. Напередодні планування відпочинку корисною та необхідною стане інформація проправа та обов’язки туристів.Фахівці Новгородківського бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» роз’яснюють основні аспекти прав туристів.

Законом України «Про туризм», визначено, що туристом є особа, яка здійснює подорож по Україні або до іншої країни з не забороненою законом країни перебування метою на термін від 24 годин до одного року без здійснення будь-якої оплачуваної діяльності та із зобов’язанням залишити країну або місце перебування в зазначений термін.

Детальніше: Про туризм

Що треба знати про право на медичну таємницю

Право на медичну таємницю є одним із найпростіших і найочевидніших прав. Водночас це те право, різні аспекти якого порушуються чи не найчастіше. Фахівці Новгородківського бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги,в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» роз’яснюють основні аспекти права на медичну таємницю і що робити, якщо його порушили.

Право на нерозголошення конфіденційної інформації про людину гарантується Конституцією України (статті 32 (ч. 2), 34 (ч. 3).

Детальніше: Що треба знати про право на медичну таємницю

Наглядова рада Координаційного центру з надання правової допомоги

Рішенням Уряду запроваджується нова форма управління системою безоплатної правової допомоги. Буде створена Наглядова рада Координаційного центру з надання правової допомоги. Такі зміни покликані нівелювати ризики впливу на роботу системи, гарантувати для громадян якісну правову допомогу.

Детальніше: Наглядова рада Координаційного центру з надання правової допомоги

Як проголосувати не за місцем прописки і знайти себе у списку виборців

В рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» та проекту «МАЮ ПРАВО ОБИРАТИ!» фахівці Новгородківського бюро правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги роз’яснюють основні аспекти законодавства про вибори, як перевірити наявність свого прізвища у списку виборців і як проголосувати тим українцям, у яких 31 березня чи в день імовірного другого туру 21 квітня можуть виникнути труднощі через місце прописки.

Що треба знати, щоб проголосувати?

Якщо вам 31 березня 2019 року буде як мінімум 18 років, то сміливо йдіть на виборчу дільницю за виборчою адресою. 

Детальніше: Як проголосувати не за місцем прописки і знайти себе у списку виборців

Опіка та піклування над дітьми: що важливо знати

До Новгородківського бюро правової допомоги звернулась місцеважителька за роз’ясненням законодавства щодо опіки над дитиною. Працівники бюро правової допомоги надали консультацію і вичерпне роз’яснення як вчинити такий правочин.

Опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх та неповнолітніх осіб; над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування, і є однією з сімейних форм влаштування таких дітей (поряд з усиновленням, влаштуванням у прийомну сім’ю чи дитячий будинок сімейного типу).

Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, піклування– над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.

Детальніше: Опіка та піклування над дітьми: що важливо знати