A- A A+

Хочете скласти заповіт? Зробіть це правильно

Питання про складання заповіту хвилює багатьох літніх і хворих людей, які хочуть узаконити права спадкування свого майна. Розяснення надає Андрій Крижановський, начальник Новгородківського бюро правової допомоги.

Законодавством передбачено два види одержання спадщини: за заповітом і за законом. Першочергове право отримати спадщину мають особи, яких заповідач згадав у самому документі. Сам заповіт визначається, як розпорядження фізичної особи на своє майно у разі його смерті.

Що потрібно враховувати при оформленні заповіту?

Заповіт в обов'язковому порядку складається у письмовій формі, в присутності заповідача і посвідчується нотаріусом. У тексті повинна бути вказана дата і час складання документа, дата і місце народження особи, яка передає спадщину, і особистий підпис спадкодавця. Якщо з певних причин особа не може самостійно поставити підпис, це за нього робить інша людина. Після цього заповіт посвідчується нотаріусом, і вказується причина відсутності особистого підпису заповідача.

Для складання такого документа нотаріусу повинні бути пред'явлені:

  • паспорт;
  • довідка про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків.

Документи, які підтверджують право власності на майно щодо якого потрібно посвідчити заповіт пред’являти не обов’язково. Проте для того, щоб не допустити зазначення в заповіті будь-яких неточностей, рекомендується такі документи надавати нотаріусу для огляду.

Текст заповіту повинен бути складений таким чином, щоб надалі не виникло суперечок і розбіжностей між одержувачами після його оголошення, в чіткій і зрозумілій формі. Обовязок нотаріуса – перевірити, чи не міститься в тексті документа моментів, які не відповідають чинному законодавству. Згідно встановленим нормам, зазначене в документі майно може бути передано тільки у власність. Але своєю волею заповідач може передати спадкоємцеві певні права і зобовязання. Наприклад, право розпорядження власністю, а передача власності або його частини іншій особі. Також у тексті може бути зазначено розпорядження, що не відноситься до майна спадкодавця. Це може бути вказівка місця поховання, форми його проведення, призначення опікуна над особою, або над особою яка не досягла 18 років тощо.

Окремим моментом є спосіб завірення секретних заповітів. Особливістю їх є те, що при посвідченні нотаріусу не сповіщається про зміст. При цьому, він повинен пояснити спадкодавцеві правила складання такого заповіту, щоб потім не створювати суперечок і непорозумінь, між спадкоємцями після відкриття спадщини. Представнику нотаріальної контори такий документ подається в заклеєному конверті з підписом самого заповідача. При ситуації, коли цей підпис поставлено без присутності нотаріуса, то йому повинні бути надані докази того, що підпис належить саме відповідній особі. Нотаріус також розписується на конверті, вказує час прийняття його на зберігання та прізвище, ім'я і по батькові складача. Після чого власноруч запечатує його в ще один конверт і ставить печатку. Розкрито і оголошено такий заповіт може бути тільки після смерті заповідача.

Дострокове розкриття заповіту. Нотаріальна особа не має права розкривати такий документ до смерті його укладача, якою б не була причина. Після розкриття документ може бути оскаржений і змінений лише у судовому порядку. Якщо заповіт складено з порушенням вимог законодавства, то він може бути визнаний недійсним і без судового розгляду.

Жодна інформація в засобах масової інформації не замінює повноцінної консультації у нотаріуса чи юриста, який вислухавши Вас надасть кваліфіковану правову допомогу саме виходячи з Вашої конкретної життєвої ситуації.

Тому, якщо у вас виникли додаткові питання з данного приводу, ви можете звернутися до Кропивницького місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка (Дворцова), 64/53, тел. (095) 87-662-33, (0522) 32-08-24.

Адреси бюро правової допомоги:

Долинське бюро правової допомоги 

м. Долинська, вул. Шевченка, 59

 Компаніївське бюро правової допомоги

смт Компаніївка, вул. Паркова, 4 

 Новомиргородське бюро правової допомоги

м. Новомиргород, вул. Соборності, 106

 Новгородківське бюро правової допомоги 

смт Новгородка, вул. Центральна, 1 

 Устинівське бюро правової допомоги

смт Устинівка, вул. Благодатна, 1.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.