Визнання фізичної особи недієздатною

За законодавчою процедурою, заява про визнання особи недієздатною подається до суду за місцем її проживання, а у випадку, якщо особа перебуває на лікуванні - за місцем знаходження психіатричного закладу.

У відповідності до статті 237 частини другої Цивільного процесуального кодексу України, заяву (що зазначена абзацем вище) мають право подавати близькі родичі, члени сім’ї, орган опіки або піклування, психіатричний заклад.

Як передбачено Цивільним кодексом України, а саме статтею 39 - фізична особа може бути визнана недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Тому до заяви мають бути додані докази такого психічного стану: довідка про стан здоров’я та виписка з історії хвороби.

Далі, для встановлення психічного стану фізичної особи суд призначає судово-психіатричну експертизу. Після цього справа розглядається судом за участі заявника, представника органу опіки та піклування, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною.

Безпосередньо Судом вирішується питання щодо виклику особи відносно якої слухається справа з урахуванням стану її здоров’я. Також Судом може бути призначена експертиза, щоб визначити фактичну можливість особи взяти участь в судовому засіданні та надати особисто свої пояснення по справі. Крім того, суд може прийняти ухвалу про участь особи на засіданні в режимі відео-конференції з психіатричного закладу в якому вона перебуває.

Як визначено статтею 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" - особа щодо якої суд розглядає справу про визнання її недієздатною має право отримати безоплатну правову допомогу в місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги протягом розгляду справи в суді. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист, складання процесуальних документів, представництво інтересів у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами.

Таким чином, фізична особа визнається недієздатною від моменту набрання законної сили рішення суду.

Але, в разі, якщо час виникнення недієздатності впливає на визнання дійсності шлюбу, договору або іншого правочину, суд, з урахування висновку судово-психіатричної експертизи та інших доказів, може у своєму рішенні визначити день, з якого особа визнається недієздатною.

Строк дії рішення про визнання недієздатності визначається судом, але не може перевищувати двох років. За заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування або самої особи визнаної недієздатною суд може скасувати рішення щодо недієздатності в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану. Такий стан обов’язково має бути підтверджений висновком судово-психіатричної експертизи.

Кропивницький місцевий центр з надання БВПД знаходиться за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53.

Тел.: 09587 662 33, (0522) 32-08-24.

Адреси бюро правової допомоги:

Долинське бюро правової допомоги

м. Долинська, вул. Шевченка, 59

Компаніївське бюро правової допомоги

смт Компаніївка, вул. Паркова, 4

Новомиргородське бюро правової допомоги

м. Новомиргород, вул. Соборності, 106

Новгородківське бюро правової допомоги

смт Новгородка, вул. Центральна, 1

Устинівське бюро правової допомоги

смт Устинівка, вул. Благодатна, 1.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.