Протидія торгівлі людьми

Свобода людини є однією з головних цінностей сучасного цивілізованого суспільства, а забезпечення недоторканності свободи особи - однією з головних функцій держави.

Україна є країною походження, транзиту та призначення у торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. Зростає також проблема внутрішньої торгівлі людьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення МОМ, понад 120 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що робить Україну одним з найбільших «постачальників» підневільної робочої сили в Європі.

Здавалося б, людство давно забуло про явище работоргівлі, яке більшість з нас асоціюють з давньою та середньовічною історією – кріпацтвом, «чорним рабством» та іншими подібними явищами. Проте, як свідчать факти, торгівля людьми, як одна з сучасних форм рабства, є цілком сучасною реалією, чиє існування має потужне економічне підґрунтя. Вона стала дуже прибутковою діяльністю для транснаціональної організованої злочинності. Ця проблема має глобальний характер, адже постраждати від торгівлі людьми може людина будь-якого віку, статі, походження, з будь-якою освітою і рівнем достатку. На сьогодні у сфері торгівлі людьми використовуються всі види сучасних технологій, найсучасніші інформаційні зв’язки, система Інтернету.

Нині в Україні існує нормативна база, яка дозволяє комплексно протидіяти торгівлі людьми. Зокрема, Верховна Рада України 20.09.2011 року ухвалила Закон України «Про протидію торгівлі людьми», де визначено основні напрями реалізації державної політики, спрямованої на протидію торгівлі людьми; повноваження органів виконавчої влади під час здійснення заходів з протидії торгівлі людьми; механізм запобігання торгівлі людьми, боротьби з нею, надання допомоги та захисту постраждалим особам; права постраждалих від торгівлі людьми осіб, які звернулися за допомогою; засади міжнародного співробітництва у сфері протидії торгівлі людьми; Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2015 року.

Крім того, торгівля людьми заборонена і карається законом України за статтею 149 Кримінального кодексу України «Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини»; у системі МВС України створено підрозділ боротьби із злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми.

Як запобігти рабства

Запам’ятайте і розкажіть своїм рідним та друзям про 10 правил безпеки:

1. Не вірте рекламі фірми, яка не відповідає вимогам законодавства України (не вказує повної назви фірми, її адреси, номеру ліцензії та органу ліцензування, що її видав).

Торгівці людьми можуть ввести Вас в оману, використовуючи:

Різноманітні фірми-посередники з працевлаштування за кордоном

Туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомства, агенції шоу –бізнесу

Оголошення, рекламу в ЗМІ та Інтернеті

Незнайомих людей, а часом навіть Ваших родичів, друзів, сусідів, знайомих.

2. Не ведіть переговори про навчання, працевлаштування чи шлюб наодинці з агентом

Запросіть взяти участь у переговорах довірену особу – це може бути Ваш юрист або хтось із Ваших близьких.

3. Перевірте, чи має фірма ліцензію на надання відповідних послуг (навчання, працевлаштування за кордоном). Таку інформацію Ви можете отримати в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України.

4.   Зв’яжіться з Посольством країни, куди Ви плануєте подорож та дізнайтесь про правила щодо працевлаштування або навчання іноземців.

5. Особисто оформлюйте пакет документів та самі сплачуйте за послуги. Це не дасть можливості торгівцям людьми втягнути Вас у боргову залежність або вчинити злочин стосовно інших осіб за Вашими документами. Не користуйтеся послугами незнайомих осіб, які пропонують Вам допомогу в оформленні виїзних документів, продовженні терміну перебування на території іноземної держави.

Майте на увазі:

•     Термін перебування у іноземній країні зазначено у візі.

•   Туристична чи гостьова віза не дають право на легальне працевлаштування. Це незаконно.

6. Обов’язково укладайте відповідний контракт, складений зрозумілою для Вас мовою у двох примірниках, один з яких залишається у Вас.

7.   За жодних обставин нікому не довіряйте документів, що засвідчують Вашу особу.

8. Обов’язково залиште рідним ксерокопію свого паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту про навчання чи працевлаштування, свідоцтва про народження, проїзних документів та нещодавно зроблені фотографії, а також номер телефону й адресу, де Ви збираєтеся зупинитися. Візьміть за правило постійно телефонувати рідним у домовлений день та час.

9. Заздалегідь домовтесь з рідними про «кодове слово» у розмові, на випадок, якщо Ви не зможете вільно розмовляти по телефону, перебуваючи під чиїмось наглядом.

10. Зробіть та тримайте при собі копії національного та закордонного паспортів. Це значно спростить процедуру відновлення документів для повернення в Україну.

Якщо Ви опинилися у скрутному становищі за межами України, звертайтеся по допомогу до:

Посольства або Консульства України у країні Вашого перебування, де Вам допоможуть отримати документи, що засвідчують Вашу особу, і повернутися на Батьківщину.

Національного товариства Червоного Хреста, де Вам можуть надати можливість відновити зв’язок з рідними та повідомити їм про своє скрутне становище.

Міжнародних, громадських, благодійних організацій, де Ви також зможете отримати допомогу та підтримку.

•   Заздалегідь підготуйте та тримайте при собі перелік організацій, із зазначенням адреси та номерів телефонів, що працюють у сфері протидії Торгівлі людьми.

ТЕПЕР Ви знаєте більше про проблему торгівлі людьми та можете захистити себе !

Будьте уважними та обережними. Постраждалими від торгівлі людьми можете бути ви чи хтось, кого ви добре знаєте.

У Новгородківському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді діє «гаряча лінія» (05241) 2-09-30 для осіб, які постраждали від торгівлі людьми.