Будьте пильними — ботулізм не спить!

Упродовж останнього тижня в Україні продовжують реєструвати випадки захворювання людей на ботулізм. Здебільшого випадки пов’язані з вживанням рибної продукції. За даними Держспоживслужби, було зафіксовано 3 випадки захворювання на ботулізм серед мешканців м.Києва, один з яких летальний. На лікарняне ліжко потрапили ще десяток людей з трьох областей України. Двоє вкрай важких хворих потрапили у реанімацію в Сумах, 38-річний чоловік помер.

В травні 2017 року 5 випадків захворювання на ботулізм пов’язують з вживанням в’яленої риби, виробником якої є ФОП Меркулов А.В. (с.Павлівка, Світловодський район), відправником – ТОВ “ЧУДО-ЮДО” (м.Світловодськ). Наразі триває епідеміологічне розслідування даних випадків, порушено кримінальне провадження. Зразки риби зазначеного виробника проходять дослідження на наявність ботулотоксину.

У сушених карасиках ховалася смертельна хвороба – ботулізм. Ботулус – у перекладі з латини «ковбаса». Саме в ній вперше виявили збудник цієї хвороби. Нині люди заражаються переважно через вживання м’ясних консервів і взагалі консервів домашнього виготовлення, а також в’яленої риби та м’яса. Причому визначити, що продукт заражений, без досліджень неможливо: він не зіпсований, не має гнилісного запаху і не змінює колір.

Тривалість інкубаційного періоду цього захворювання в переважній більшості випадків досить коротке – декілька годин. Починає боліти живіт, з’являється блювота. Однак температури немає. Хворі скаржаться на сухість у роті, загальне пересихання слизових оболонок, стає важко ковтати спочатку тверду, а потім і рідку їжу. Про те, що це саме ботулізм можна точно говорити, коли з’являється зорова дисфункція: починає двоїтися в очах, або застилає туман, літають мушки. Потім наступає найстрашніше – дихальна недостатність. Людина втрачає здібність контролювати власне дихання. І вже за 3-4 години без лікування наступає смерть. Хвороба триває до трьох тижнів.

У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.

Самолікування у випадку ботулізму вкрай небезпечне!

Управління

Держпродспоживслужби