A- A A+

Сезон споживання баштанних культур

Наступає пора однієї з найбажаніших літньо-осінніх ягід — кавуна. Більшість людей з насолодою споживають його в літню спеку через вологу м’якоть. Дієтологи стверджують, що кавуни рекомендовані практично всім. Вони містять 90% води, дуже мало білку, не містять жирів. У складі цих плодів — клітковина, пектини, фолієва кислота, каротин і інші корисні для організму речовини.

Основними корисними властивостями кавунів є: оздоровлення серця, нирок, шкіри, кісток (містить лактопін і кальцій), зниження кров’яного тиску.

Але поряд з корисними властивостями кавуни можуть викликати отруєння. Як і всі баштанні культури вони здатні накопичувати у собі нітрати, що використовуються для удобрення грунтів та прискорення дозрівання врожаю. Нітрати не мають смаку чи привкусу. Тому вчасно відчути небезпеку і припинити споживання небезпечного продукту неможливо.

Експерти рекомендують не спішити з покупкою ранніх кавунів і почекати до середини серпня, щоб плоди, які потраплять на ваш стіл, були корисними та безпечними. Але далеко не всі можуть утриматись. Якщо після такого споживання ви раптово відчули себе погано, терміново звертайтесь за спеціалізованою медичною допомогою, так як отруєння кавунами належить до небезпечних.

Іншою причиною отруєння кавунами можуть бути мікроорганізми. Вони містяться в добривах, якими їх поливають, а також попадають на ягоди із землі, на якій лежать.

Тому важливо купувати кавуни з цілісною шкіркою. А перед споживанням ретельно мити. Отруєння можливі при покупці розрізаних кавунів і динь, запакованих в харчову плівку, оскільки перед розрізанням їх рідко хто миє і всі бактерії попадають на м’якоть, плюс не факт, що їх розрізали стерильним ножем і на стерильній поверхні. А прикривши зріз харчовою плівкою, продавці створюють бактеріям ідеальні умови для швидкого розмноження.

При покупці кавунів слід звертати увагу на ряд характерних ознак. Передусім на безпечність кавуна вказує жовта пляма на одному з боків. Вона свідчить, що плід довго торкався цим місцем землі допоки ріс. Тобто ніякими прискорювачами росту його не “фарширували”.

Наступне: при стисканні кавун повинен видавати тихий, ледь чутний тріск, лінії на ньому повинні бути добре виражені.

Купуючи кавун, його бажано пошкрябати нігтем: якщо ягода вирощена в натуральних умовах, то шкірка легко буде здиратись, а не продавлюватись вниз.

І не менш важливе: якщо у м’якоті кавуна присутні білі чи жовті прожилки, то це ознака того, що при вирощуванні застосовувались небезпечні речовини.

Але найпростіше убезпечити себе від неприємностей — не купувати кавунів на стихійних ринках та вимагати у продавця експертний висновок про вміст нітратів.