Всесвітній день боротьби зі сказом

28 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі сказом. Метою заходів, присвячених цій події,  є привернення уваги людства на проблематику розповсюдження цієї небезпечної хвороб, як серед людей, так і тварин.

В Україні, в т.ч. і в Кіровоградській області ситуація із захворюваності на сказ – напружена. Щорічно реєструється майже дві тисячі звернень людей, постраждалих від укусів тварин, які в одиничних випадках закінчуються смертю.

Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. Відповідно до оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сказ входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

Взагалі ж, ситуація по захворюваності тварин сказом (так звана епізоотія) в області погіршується з року в рік. За 1 півріччя 2018 р. зареєстровано 74 хворих на сказ тварин проти 15 за аналогічний період 2017 року. Кіровоградська область займає перше місце в Україні по реєстрації випадків сказу серед тварин.

Профілактика цього смертельно небезпечного захворювання та заходи боротьби з ним полягають у щорічній вакцинації домашніх тварин проти сказу. Вакцина проти сказу, згідно з законодавством, закуповується за кошти Державного бюджету України.

Як показує досвід європейських країн, найефективнішим та найдієвішим вирішенням питання ліквідації сказу серед диких тварин є проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин.

Стратегією проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин є обробка мисливських угідь шляхом розкладання принад з вакциною в т.ч. за допомогою авіатранспорту та здійсненням контролю за ефективністю імунізації.

З метою виконання плану протиепізоотичних заходів із профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин на 2018 рік, затверджених рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України від 19.01.2018 за №1, договору «Про закупівлю товару» від 31.08.2018 за №177, та враховуючи складну епізоотичну ситуацію щодо сказу в Україні, Держпродспоживслужба проводить масштабну антирабічну пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин із застосуванням авіатранспорту.